Jaké jsou běžné příčiny opuchu optického nervu?

Opuch optického nervu, známý také jako optická neuritida, je onemocnění, které může způsobit bolest stejně jako dočasné nebo trvalé zrakové změny. Mezi běžné příznaky patří bolest při pohybu oka, zatemněné vidění a vývoj mrtvého bodu v centrální vidění. Potenciální příčiny tohoto stavu zahrnují onemocnění, jako je roztroušená skleróza nebo diabetes, poruchy štítné žlázy nebo infekce, jako je sinusitida. Otok obvykle léčí samostatně bez jakékoli léčby, i když steroidní léčba je často užitečná.

Roztroušená skleróza je nejčastější příčina opuchu optického nervu. U osob s touto chorobou se poškozuje ochranná pokrývka různých nervů v těle. Opuch v optickém nervu je často prvním příznakem, se kterým se setkávají pacienti s tímto onemocněním. Ti s tímto onemocněním mají zvýšené riziko trvalých zrakových změn včetně úplné slepoty.

Diabetes, zdravotní stav, ve kterém organismus není schopen správně regulovat hormon známý jako inzulín, což vede k abnormální hladině cukru v krvi, může také způsobit problémy s optickým nervem. Toto onemocnění může také vést ke snížení průtoku krve do optického nervu, což často vede k otokům.

Porucha štítné žlázy známá jako hypotyreóza je další potenciální příčina opuchu optického nervu. Pokud štítná žláza nevytváří dostatečné množství hormonů k udržení správného fungování organismu, může se vyvinout mnoho zdravotních problémů. Tato podmínka je zvláště častá u žen s menopauzou.

Sinusitida je relativně častou příčinou otoků v optickém nervu. Jedná se o infekci nosní dutiny, která může způsobit otok nosních cest, dutin a okolních struktur. Sinusitida se může vyčistit samostatně nebo může vyžadovat antibiotickou léčbu v závislosti na typu infekce.

Léčba optické neuritidy není vždy nutná, protože většina případů se vyřeší během několika měsíců. Steroidy se často používají k tomu, aby pomohly lépe vymýtit stav dříve, a mohou být podávány jako perorální léky, medikované oční kapky nebo IV terapie. U některých pacientů dojde k úplnému zotavení, zatímco jiní mohou mít různý stupeň trvalé ztráty zraku. Je důležité, aby se u osob s bolestivostí v oku nebo při náhlé vizuální změně konzultovali oční specialisté nebo jiní lékaři.