Jaké jsou běžné příčiny bolesti horní pravé nohy?

Většina případů bolesti vpravo nahoře – to znamená, že bolest, která se vyskytuje pod krkem a nad spodní částí, obvykle kolem pravého ramene – je způsobena roztrhanými nebo napnutými svaly a vazy, ačkoli existuje řada důvodů, Stejně jako celou řadu dalších možných příčin. Náhlá trauma, jako například dopravní nehoda, nadměrné používání svalů, jako u opakujících se pohybů, a špatná držení těla jsou některé z nejsnadněji diagnostikovaných. Složitější stavy, jako je onemocnění žlučníku a ztuhlé spinální nervy, mohou být těžší na místě, ale mohou být pro pacienta často závažnější. Většina odborníků v oblasti lékařství doporučuje, aby lidé dostávali pomoc při jakékoli bolesti, která je přetrvávající, pulzující nebo která narušuje každodenní život a práci.

Většina bolesti horní části zad je způsobena traumatem nebo zraněním. V mnoha případech začíná bolestivost krátce po spuštění události, ale ne vždy, problémy se zády někdy vyvíjejí měsíce nebo dokonce roky po zranění, což může způsobit, že zdroj je poněkud komplikovaný. Mnoho svalů, které spojují ruce a centrální záda, jsou hluboké a husté a zranění mohou zůstat bez povšimnutí, pokud se stane pod mnoha vrstvami. Až do doby, než se osoba pohybuje novým způsobem nebo vystaví zraněné tkáně, že se bolesti cítí.

Bílou lítostí je velmi běžným příkladem. Tento druh zranění nastává, když se člověk na hlavě a krku trhá dopředu a pak velmi náhle dozadu a je společnou stížností na oběti nehod. Nervová nevolnost se někdy cítí okamžitě, ale bolesti horní části zad – buď na pravé nebo na levé straně – se často objeví později. Jakýkoli počet úrazů při sklouznutí a pádu, kdy oběť přistála nebo zvedla váhu na pravou ruku, může také vést k bolesti v horní pravé části zad.

Svaly kdekoli v těle se obvykle musí zahřát a tónovat, aby se vydržely delší nebo opakované aktivity. Někdo, kdo skutečně nepoužíval své svaly horní části zad pravidelně, než strávil několik hodin hrabat trávník, například hrál hru dotykového fotbalu, se může probudit s opravdu bolavým ramenem nebo zpět na své dominantní straně. Totéž platí i pro sportovce nebo pro někoho jiného, ​​kdo právě začíná režim opakovaně užívat určité svaly. Spuštění pomalé je obvykle nejlepší sázka, ale jakmile nastane bolest, několik dní odpočinku je obvykle nejlepší náprava.

Bolest zad může také souviset se špatnou držbou těla. Páteř je v mnoha ohledech kotvou celého těla, a když se dostane špatně, mnoho věcí se může pokazit. “Dobrá” pozice je obvykle definována tak, že sedí nebo stojí tak, že je páteř držen víceméně kolmo k zemi, aniž by se oblouk, zkroucení nebo kroužení.

Lidé, kteří narazí na počítačovou obrazovku pro dlouhé úseky v době, nebo kteří tráví mnoho hodin jízdy jsou některé z nejčastějších obětí špatné držení těla, ale podmínka se může stát každému. Připojovat malé děti kolem sebe, přenášející těžké tašky pouze jednou rukou, a dokonce i prosté klouzání mohou přispět. Když lidé rachotují ramena dopředu, jejich svaly na hrudi mohou zkrátit, které kmeny zpátky. Učení, jak rovnoměrněji rozdělovat váhu, věnovat větší pozornost stojícímu pozici a najít ergonomicky umístěné stolní židle jsou některé z nejjednodušších způsobů, jak předejít tomuto problému.

Ne všechny problémy s páteřími jsou svalové, a bolest se někdy stává v důsledku problémů s nervovým systémem. Ztuhlý nerv v krku je relativně závažná příčina bolesti zad, která může vést k intenzivnímu pulzování. Nervy se mohou dostat z několika důvodů, ale některé z nejčastějších jsou herní kotouče a kostní ostruhy v blízkosti páteře. V těchto případech je bolest v pravé horní části často jen jedním z několika vážnějších příznaků, včetně necitlivosti a ztráty pocitu.

Onemocnění žlučníku je jednou z vážnějších příčin bolesti v horní pravé části zad, ačkoli to není něco, co většina lidí spojuje se zády nebo páteří. Lidé, kteří mají problémy s žlučníkem, často stěžují na bolest nebo pocit tlaku v horní části břicha a v některých případech se tato bolest může rozšířit směrem k pravému ramennímu čepeli. Mnoho lidí s onemocněním žlučníku také zažívá nevolnost a zvracení a stav je velmi vážný.

Různé rakoviny mohou také být na vině. Rakoviny ledvin, plic a pankreatu často způsobují, že bolest vyzařuje z břicha a může se v některých případech rozšířit až na záda. Rakoviny krve, jako je leukémie, mohou mít podobné příznaky. Ve všech těchto případech je bolest zad jen jedním z mnoha, často závažnějších, znamení, že je něco špatně, ale může být dobrým místem pro zahájení diagnózy.

Diagnostikování bolesti zad je často něco uměleckého, částečně kvůli tomu, jak často se vyskytuje s jinými příznaky a délkou času, který může projít mezi skutečným zraněním nebo spouštěcí událostí a okamžikem, kdy pacient pocítil bolest. Většina zdravotnických pracovníků začíná s úplnou anamnézou a vyšetřením celé oblasti zad, krku a páteře, než zjistí přesnou příčinu.

Pokud se zdá, že bolesti nejsou zakořeněny v nějakém vážném zranění, poskytovatelé zdravotní péče často doporučují balení na ledu a protizánětlivé léky, z nichž mnohé jsou dostupné přes pult. Lidé, kteří nemají vážnou nebo vyčerpávající bolest, mohou také chtít vyzkoušet masáž, horké a studené komprese nebo akupunkturu. Bolest, která přetrvává, by měla být obvykle zkontrolována a lékaři mohou někdy předepsat svalové relaxanty, pokud zranění narušuje každodenní život a práci pacienta. V extrémních případech může být nutná chirurgická nebo fyzikální terapie.

Lidé by se obecně měli zdržet dlouhých období fyzické aktivity, které mohou zhoršit svalové napětí, ale lehké cvičení může být někdy užitečné i při protahování bolestí svalů a vazů. Lékaři jsou obvykle nejlépe schopni učinit doporučení poté, co mají možnost správně diagnostikovat tento problém osobně, a pacienti jsou obvykle odrazováni od sebe-léčby bez alespoň konzultace s odborníkem.