Existuje spojení mezi fentermínem a vypadáváním vlasů?

Zdá se, že existuje souvislost mezi fentermínem a ztrátou vlasů, ale mnoho pacientů, kteří tento lék užívají, to nepociťuje. Phentermín má mnoho potenciálních vedlejších účinků, včetně nevolnosti, neklidu a dokonce deprese, ale ztráta vlasů není mezi nimi oficiálně uvedena. Navzdory tomu u některých pacientů dochází při ztrátě vlasů ke ztrátě vlasů a léky ve stejné třídě jako fentermín měly u některých pacientů stejný účinek. Ačkoli může existovat vazba mezi ztrátou vlasů a fentermínem, pravděpodobnost, že pacient trpí tímto vedlejším účinkem, je velmi vzácný.

Phentermín je klasifikován jako lék na potlačení chuti k jídlu, který je navržen tak, aby lidem pomohl zhubnout tím, že sníží množství, které chtějí jíst. Droga je chemicky podobná amfetaminům, z nichž mnohé jsou nelegální a fentermina byla zakázána v některých zemích, jako je Spojené království. Přesný mechanismus, kterým lék funguje, není znám, ale má se za to, že působí na části mozku, které jsou odpovědné za kontrolu chuti k jídlu. Mozek je plný nervů a neurotransmiterů a úroveň těchto vysílačů a dostupnost nervů je považována za souvislou s věcmi, jako je nálada a chuť k jídlu. Lékaři se domnívají, že fentermín ovlivňuje nervy, které jsou zodpovědné za kontrolu chuti k jídlu.

Mnoho vedlejších účinků je uvedeno jako potenciální výsledky užívání léku, ale žádný z nich nenaznačuje společnou souvislost mezi fentermínem a ztrátou vlasů. Běžně se vyskytující nežádoucí účinky při užívání léku zahrnují impotenci, bolesti hlavy a změny libida a méně časté nežádoucí účinky zahrnují depresi, nepravidelný srdeční rytmus a nevolnost. Obecně platí, že vypadávání vlasů není uvedeno mezi vedlejšími účinky léku, ale někteří pacienti hlásili účinek při užívání fenterminu.

Nedostatek oficiálního uznání vztahu mezi fentermínem a vypadáváním vlasů neznamená, že neexistuje, ale naznačuje, že to není pravděpodobný výskyt. Pacienti s větší pravděpodobností zaznamenávají i vzácné nežádoucí účinky jisté jako rozmazané vidění nebo zmatenost než při ztrátě vlasů. Mnoho lékařů by však tvrdilo, že hladiny hormonů v těle, zejména testosteronu, mohou způsobit nežádoucí účinky, jako jsou změny libida a impotence, které představují potenciální příčinu vypadávání vlasů. Nerovnováha hormonů může vést ke ztrátě vlasů a pokud je také zodpovědná za změny libida, pak by to mohlo vysvětlit zřejmý vztah mezi fentermínem a ztrátou vlasů.