Jaké jsou vedlejší účinky gymnemy sylvestru?

Gymnema sylvestre je ayurvédská bylina, která se primárně používá při kontrole hladiny cukru v krvi u diabetických pacientů. Léčba je obecně považována za velmi bezpečnou, ale má potenciál pro některé negativní vedlejší účinky, zvláště pokud jsou užívány v nesprávné dávce nebo ve spojení s některými léky. Jeden možný problém, který se může vyskytnout při jeho užívání, je hypoglykemie, kdy krevní cukr klesá na příliš nízké hladiny. Další z vedlejších účinků gymnema sylvestre, které mohou někteří lidé zažít, je ztráta chuti sladkosti. Může také způsobit břišní nepohodlí a pocity nevolnosti.

Vzhledem k tomu, že bylinka byla typicky používána ke snížení hladiny cukru v krvi, není divu, že jedním z nejčastějších vedlejších účinků Gymnema sylvestre je hypoglykémie. Když krevní cukr člověka klesne příliš nízko, může se setkat s různými nepohodlnými příznaky. Člověk se může cítit slabý nebo unavený a jeho svaly mohou být neklidné a těžko ovládatelné. Pocity závratě, závratě a zmatenosti jsou také běžnými vedlejšími účinky, jako jsou pocení a pocity hladu.

Přestože hypoglykemie není obecně nebezpečná, pokud se léčí vhodným způsobem, má potenciál vést ke ztrátě vědomí, a proto by měla být rychle řešena. Dávkování přípravku gymnema sylvestre by mělo být rovněž přehodnoceno, aby se zajistilo, že je vhodný pro pacienta. To platí zejména v případě, že užívá jiné léky, které ovlivňují hladinu cukru v krvi.

Další z vedlejších účinků gymnema sylvestre, které mohou lidé zažít, je snížení nebo ztráta schopnosti ochutnat věci, které jsou sladké. Někdy nazývaná jako “cukrovka”, gymnema sylvestre může potlačit rozpoznání sladké chuti jazykem, a proto může také pomoci potlačit chuť k cukru. To může být žádoucí vedlejší účinek u některých lidí. Kromě tohoto možného výsledku se také předpokládá, že gymnema sylvestre zablokuje absorpci lipidů, což je důvod, proč se v některých případech tato bylina používá jako lék proti ztrátě hmotnosti.

Nepohodlí trávícího systému může být dalším vedlejším účinkem na gymnema sylvestre. Někteří lidé, kteří užívají bylinu, se mohou cítit nevolně a někdy mohou dokonce zvracet. Může také vést k břišním křečím a bolestem. Tyto problémy obvykle postihují lidi, kteří užívají gymnema sylvestre na prázdný žaludek, přičemž jejich užívání s občerstvením nebo jídlem může výrazně snížit pravděpodobnost, že se tyto příhody vyskytnou.