Jaké jsou nejlepší léky proti artritidě?

Artritida přichází v mnoha formách a může postihnout lidi různého věku. Rozmanitosti artritidy, ačkoli početné, jsou obecně popsány jako buď revmatoidní artritida nebo osteoartróza. Bez ohledu na odrůdu je úleva od bolesti a zánětu důležitou součástí léčby. Nejlepší léky proti artritidě budou ty, které mají nejpříznivější účinek na pacienta. Vzhledem k tomu, že se individuální reakce na léky liší a vzhledem k potenciálu nežádoucích účinků může být hledání nejlepších léků proti artritidě obtížným procesem.

Osteoartróza je častější typ artritidy a je výsledkem nadužívání kloubů nebo přílišné váhy. Sportovní zranění a jednoduché stárnutí mohou přinést osteoartrózu, stejně jako nadváhu po dlouhou dobu. Jak se chrupavka mezi kostimi rozpadá, dochází při stisku kloubu ke ztuhnutí a bolesti. Hlavním cílem léčby osteoartrózy je úleva od bolesti, kterou lze dosáhnout léky proti artritidě z mnoha kategorií.

Analgetika jsou jednoduché léky proti bolesti, jako je acetaminofen, a tyto jsou velmi běžné pro použití jako léky proti artritidě. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou také běžné při léčbě artritidy a zahrnují naproxen a ibuprofen. Inhibitory COX-2 jsou třídou nesteroidních protizánětlivých léčivých přípravků (NSAID), ale méně se běžně používají.

Rheumatoidní artritida (RA) se liší od osteoartrózy tím, že se jedná o autoimunitní onemocnění spíše než o opotřebení kloubů. Nicméně je také možné trpět oběma druhy artritidy souběžně. Z důvodů, které lékaři zůstávají nejasné, jsou klouby téměř jedinou oblastí postiženou RA. Tato porucha imunitního systému může způsobit větší poškození kloubů než osteoartrózu, stejně jako jiné příznaky než bolest, jako jsou horečky, ztráta chuti k jídlu a únava.

Trvalé zduření kloubů je také společné s RA a často se vyskytuje v symetrických vzorcích. Jinými slovy, pokud je jedna ruka ovlivněna, druhá bude stejně dobře. RA může také nepříznivě ovlivnit srdce a plíce a způsobit kožní vyrážky. Kvůli rozdílu příznaků a příčin mezi osteoartritidou a RA se používají různé léky proti artritidě při léčbě RA. Například antireumatické léky modifikující nemoci (DMARDs) jsou speciálně přizpůsobeny tak, aby byly schopny léčit RA změnou průběhu zánětu a někdy zastavit jeho průběh.

Pro dosažení nejlepších výsledků musí být DMARDy používány brzy a agresivně, protože mohou trvat měsíce, než budou pracovat. Kortikosteroidy, často jen nazývané steroidy, mohou rychle snížit otoky a záněty v kloubech a jinde. Jsou však velmi silné a mohou způsobit vážné nežádoucí účinky, pokud se užívají příliš dlouho nebo při příliš vysokém dávkování. Konzultace s lékařem je nejlepší způsob, jak jednotlivci zjistit, které léky proti artritidě jsou nejlepší pro jejich situaci.