Jaké jsou běžné příčiny nízké motility spermií?

Nízká motilita spermií může být způsobena řadou faktorů, včetně stravy, léků a užívání látek, jako je alkohol a tabák. Lékař může doporučit některé změny životního stylu pro pár, kteří se snaží otěhotnět, aby zjistili, zda problém vyřeší. Je důležité si uvědomit, že spermie trvá několik měsíců, než se rozvinou a lidé si mohou všimnout okamžité změny, pokud dodržují lékařské doporučení. Pokud jednoduchá opatření nevedou k těhotenství, lze diskutovat o agresivnějším screeningu a léčbě.

Motilita spermií je hodnocení toho, jak rychle a energicky se sperma pohybuje. V typickém zdravém vzorku by mělo alespoň 50% spermií vykazovat pohyb vpřed. Kvalita pohybu může být odstupňována, což umožňuje lékařům rozlišovat mezi pomalými, špatně koordinovanými spermiemi a robustními pohyblivými. Muži s více pohyblivým spermatem mají větší šanci na to, že jejich partnery jsou těhotní, zvláště pokud jsou spermie také vysoce aktivní.

Jednou společnou příčinou nízké motility spermií je dieta. Muži, kteří nedostanou adekvátní vitamíny a minerály, nemusí být schopni produkovat zdravá spermie. Dieta bohatá na ovoce a zeleninu může pomoci, stejně jako přidání doplňků, které zajišťují, že spermie jsou dodávány s živinami, které potřebují. Odborníci na výživu mohou poskytovat konzultace a rady pro pacienty, kteří si nejsou jisti, jak jíst, aby se zvýšila plodnost nebo jak splnit specifické stravovací potřeby.

Léky mohou také hrát roli. Mnoho léků na předpis, zejména psychoaktivních léků užívaných při léčbě duševních chorob, má vliv na spermie. Některé léky snižují motilitu a jiné jsou spojeny s vrozenými vadami. Pacienti s obavami z plodnosti by měli diskutovat o všech lécích, které užívají k určení, zda jsou někteří pravděpodobně viníci tohoto problému. Lékař může doporučit dočasný výdej léků.

Drogy mimo léky jsou také spojeny s nízkou motilitou spermií. Alkohol, tabák a mnoho rekreačních drog mají vliv na kvalitu spermií, včetně úrovně pohybu. Dočasné zastavení nebo snížení užívání může zvýšit motilitu spermií. Pacienti s obavami ohledně motility jejich spermií by měli být jisté, že budou zveřejňovat všechny léky, které užívají, tyto informace jsou důvěrné a lékař neprohlásí pacienta.

Pokud nízká motility spermií přetrvává po vyloučení zjevných možných příčin, může mít pacient jiné zdravotní problémy. Lékař může požádat o další analýzu spermií a může také požádat o vzorek krve. To může poskytnout více informací o tom, proč člověk může být neplodný, což může být užitečné pro léčbu. Stále může být možné dosáhnout těhotenství spermií člověka pomocí nástrojů, jako je in vitro fertilizace.