Existuje spojení mezi lisinoprilem a přírůstkem hmotnosti?

Souvislost mezi lisinoprilem a přírůstkem hmotnosti je otázkou debaty. Některé studie naznačily, že přírůstek hmotnosti může být vedlejším účinkem drogy, ale ne přesvědčivě. Opuch je dalším možným vedlejším účinkem lisinoprilu a doprovázející přírůstek hmotnosti je často výsledkem přebytečné tekutiny. Rychlé zvýšení hmotnosti je také příznakem některých onemocnění léčených tímto lékem.

Lisinopril je inhibitor angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE), nejčastěji předepisovaný k léčbě vysokého krevního tlaku a městnavého srdečního selhání. Diabetici mohou také dostat lék ke snížení rizika selhání ledvin. Inhibitory ACE, jako je lisinopril, zabraňují kontrakci krevních cév a snižují krevní tlak.

Během studií s léčivými přípravky u některých pacientů došlo k nárůstu hmotnosti. Zvýšení tělesné hmotnosti bylo zjištěno jako neobvyklý vedlejší účinek, který postihuje méně než 1% pacientů užívajících lék. Podobně podobné procento pozorovalo ztrátu hmotnosti při užívání drogy.

Existuje určitý zmatek nad vazbou mezi lisinoprilem a přírůstkem hmotnosti. V mnoha případech nebylo možné přírůstek váhy spojit s užíváním drogy. Interakce s jinými léky mohou být také faktorem. Dieta a životní styl mohou také přispět ke zvýšení, zastínění jakéhokoli spojení mezi lisinoprilem a přírůstkem hmotnosti.

Dalším možným příčinem zvýšení tělesné hmotnosti u pacientů užívajících lisinopril je léčený stav. Rychlý nárůst tělesné hmotnosti je příznakem spojeným zejména s městnavým srdečním selháním. Pacienti s náhlým nebo nevysvětlitelným zvýšením hmotnosti se naléhavě vyzývají k konzultaci s lékařem.

V některých případech byl tento nárůst přisuzován edému, dalším známým vedlejším účinkům léku. Budování tekutiny u těchto pacientů způsobilo jak nadýmání, tak přírůstek hmotnosti. Opuch může být také známkou alergické reakce na léčivo a pacienti, u kterých se tyto příznaky vyskytnou, by měli vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.

Pokud jsou pacienti léčeni lisinoprilem a je pozorován přírůstek hmotnosti, je možné učinit kroky k udržení hmotnosti pod kontrolou. Zdravá výživa je dobrým prvním krokem. Citlivé části potravin s nízkým obsahem tuku, nízkým obsahem cholesterolu a nízkým obsahem sodíku, jako je ovoce, zelenina, zrna a chudé maso, pomohou pacientovi udržet pod kontrolou hmotnost, krevní tlak a srdeční choroby.

Pravidelná činnost je dalším důležitým krokem. Dokonce i jemné cvičení pomůže udržet váhu a udržet srdce silné. Pacienti, kteří užívají lisinopril pro krevní tlak nebo srdeční onemocnění, by měli před zahájením cvičebního programu mluvit s lékařem nebo lékařem.