Co jsou ekrinní žlázy?

Eskrinní žlázy jsou jedním ze tří druhů potních žláz přítomných v kůži, spolu s apokrinními a mazovými žlázami. Lidská kůže obsahuje mezi dvěma a třemi milióny těchto žláz, většinou na dlaních rukou, na chodidlech a podpažích. Ecrinní žlázy jsou považovány za jedinečnou lidskou strukturu v tom, že se vyskytují u jiných primátů s pouze polovinou frekvence jako u lidí. U zvířat bez primátů se buď omezují na podložky nohou a okraje rtů, nebo zcela chybí.

Evoluční účel ekrinních potních žláz mezi lidmi je poněkud kontroverzní. Pocení je jedním z nejméně účinných mechanismů termoregulace u savců. V extrémních podmínkách může dokonce vést k těžké dehydrataci a smrti. Z tohoto důvodu se někteří domnívají, že termoregulace je ve skutečnosti sekundárním cílem potu a že některé další funkce, jako je odstraňování odpadních solí, představují proliferaci ekrinních žláz u lidí.

Zatímco apokrinní a mazové žlázy produkují mastné, voskovité sekrety, které jsou spojeny s tělovými oleji a pachy, pot od ekrinních žláz, většinou voda, obecně nezpůsobuje nepříjemné pachy. Tyto žlázy jsou také odlišné v tom, že zatímco mazové a apokrinní žlázy jsou obvykle připojeny k vlasovému folikulu, ekrické žlázy jsou vždy otevřené na povrchu kůže.

Eskrinní žlázy jsou řízeny sympatickým nervovým systémem. Když nervový systém zjistí nárůst teploty buď z vnějšího tepla nebo horečky, potní žlázy jsou stimulovány k pokrytí kůže tenkým filmem vody, jehož odpařování rozptýlí teplo a ochlazuje tělo. Tyto žlázy se vyznačují vysokou adaptabilitou k různým prostředím, čímž se stávají aktivnějšími v horkých klimatech a méně aktivní v chladných oblastech. Emocionální stresory mohou také stimulovat ekrinní žlázy, v tomto případě se pnutí omezuje převážně na dlaně rukou a podešve, na rozdíl od globální aktivity spojené s termoregulací.

Příležitostně, buď kvůli genetice nebo základním zdravotním potížím, potní žlázy se stávají nadměrně aktivními a pocení se stává zbytečné až do té míry, že jsou obtěžující. Možnosti léčby tohoto stavu – známého jako hyperhidróza – se pohybují od velmi mírných, jako jsou antiperspiranty na předpis, až po invazivní postupy, jako jsou injekce Botox ™. Může dokonce zahrnovat i chirurgické přerušení nervových impulzů, které řídí potní žlázy.